Formularz kontaktowy
Loading...
+48 22 104 00 44

Jak wybrać swój pierwszy samochód?

Przeczytaj w

10 min

blogpost

W życiu przychodzi moment, kiedy stwierdzamy, że nadszedł czas na nasz pierwszy samochód. Jest to często zakup, który wywołuje w nas ekscytację i który pamiętamy później do końca życia. Warto więc porządnie przemyśleć ten wybór, by nie ominąć żadnego istotnego kryterium wyboru. Co należy więc wziąć pod uwagę, żeby nasze pierwsze cztery kółka były miłym wspomnieniem?

Finanse

Bardzo często pierwsze auto nabywamy w młodym wieku, kiedy sprawy finansowe bywają sporym ograniczeniem. Pierwszy samochód dla wielu osób musi być tani nie tylko przy zakupie – ważne są też koszty jego eksploatacji (takie jak wydatki na benzynę, które uzależnione są od wysokości spalania naszego auta), jak i mogących się przydarzyć prędzej czy później napraw. Drogie części zamienne potrafią być zmorą, szczególnie że od niedrogich aut ciężko jest wymagać absolutnej bezawaryjności. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić nie tylko cenę czy średnie spalanie wybranego modelu, ale też jego awaryjność oraz dostępność i ceny części zamiennych. Na pomoc młodym kierowców przychodzi w tym zakresie koncept aut na abonament. W abonamencie nie trzeba pokrywać kosztu całego samochodu a jedynie jego utratę wartości, a wybierając odpowiednie pakiety, można się też uchronić przed nieprzewidzianymi wydatkami.

Bezpieczeństwo

Kluczową cechą, na którą warto zwracać uwagę, jest oczywiście bezpieczeństwo. Znacznie lepiej poświęcić nowoczesne technologie i wybrać model z nieco mniejszym silnikiem, a upewnić się, że poduszki powietrzne są w pełni sprawne i a ich liczba zapewni nam bezpieczeństwo w awaryjnych sytuacjach. Warto także przeanalizować wyniki tak zwanych „crash testów” – wykonywanych w warunkach laboratoryjnych testów zderzeniowych samochodów, których celem jest sprawdzenie systemów bezpieczeństwa biernego samochodu. Dzięki temu dowiemy się, jak wytrzymały jest wybrany przez nas model w sytuacjach kolizji drogowych.

Skrzynia biegów

Na dobry początek warto wybrać samochód z manualną skrzynią biegów – jej opanowanie uczyni z nas lepszych kierowców i zabezpieczy na wypadek jazdy samochodem należącym do innej osoby – przesiadka z manualnej skrzyni na automatyczną jest z pewnością łatwiejsza niż analogiczna zmiana w odwrotną stronę. Nawet jeżeli w przyszłości planujemy korzystanie z „automatu”, to warto umieć obsłużyć też manualną wersję – umiejętność ta może się kiedyś przydać w sytuacji awaryjnej. Pierwsze kilka lat korzystania z ‘manuala’ powinno pozwolić wyrobić nawyki na całe życie.

Rozmiar i wygoda

Dla młodego kierowcy ważna jest też na pewno wygoda w czasie jazdy, dobra widoczność z fotela kierowcy oraz zwarta sylwetka, szczególnie jeśli będziemy poruszać się po mieście, gdzie parkowanie nie należy często do najłatwiejszych zadań. Niewielki samochód istotnie ułatwi nam nie tylko parkowanie, ale też codzienne poruszanie się po zatłoczonych miejskich drogach. A będąc niedoświadczonym kierowcą jest to bardzo istotny i ważny czynnik.

Pomysły na pierwsze auto Modeli wartych uwagi przy pierwszym zakupie jest na rynku sporo, dlatego prezentujemy 5 modeli, które według nas idealnie sprawdzą się w takiej sytuacji:

- Ford Focus

Jeden z najlepiej sprzedających się na świecie samochodów. Przestronny i praktyczny, komfortowy w prowadzeniu model z niskimi cenami części zamiennych oraz niewysokim spalaniem występuje aż w 3 wersjach nadwozia, choć na początek samochodowej przygody najlepiej wybrać wersję hatchback.

- Toyota Yaris

Niedrogi miejski samochód, słynący z niskiej awaryjności i trwałości. Niewielkie gabaryty ułatwią nam poruszanie się po mieście, a niskie spalanie sprawi (w tym wersji hybrydowa), że po wizycie na stacji nasz portfel nie będzie zupełnie pusty.

Sprawdź leasing na samochody Toyota.

- Opel Corsa

Jeden z najpopularniejszych modeli wśród młodych kierowców. Miejski samochód o niewielkich gabarytach oraz niska awaryjność sprawiają, że jest to znakomity wybór na pierwsze auto.

- Renault Clio

Słynie z łatwości w prowadzeniu i parkowaniu dzięki jego niewielkim gabarytom. Przestrzeń wewnątrz nie jest największa, ale w zamian dostajemy model z bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Renault Clio przytrafiają się głównie drobne i tanie w naprawie usterki, a spalanie paliwa jest na niskim poziomie.

- Hyundai i20

Bardzo prosty i funkcjonalny model, nie bez powodu będącym od paru lat samochodem egzaminacyjnym na prawo jazdy w wielu miastach. Zgrabny i przyjemny dla oka kształt, duży komfort jazdy oraz niska awaryjność sprawiają, że jest to mocny kandydat tej kategorii.

blogpost

Małe, tanie auto z automatem idealne do miasta. Top 5 polecanych modeli

Samochód w leasingu z wysokim wykupem - Hyundai SUV

Leasing z wysokim wykupem, czy niskim? Dowiedz się, którą opcję wybrać

blogpost

Auta używane z gwarancją – dlaczego warto?

Loading...

Kontakt

E-mail: kontakt@carmore.plTelefon: +48 22 104 00 44Pn.-pt. 9:00-17:00