Formularz kontaktowy
Loading...
+48 22 104 00 44

Jak wygląda rejestracja samochodu używanego? Poradnik krok po kroku

Przeczytaj w

10 min

blogpost

Jeśli kupiłeś używane auto na własną rękę, nie przez salon online (taki jak Car&More), to musisz samodzielnie dopełnić kilku formalności. Dziś podpowiemy Ci, jak zarejestrować samochód używany w urzędzie, ile za to zapłacisz i jakie dokumenty musisz przygotować, by jak najszybciej załatwić sprawę. Zjedź niżej i dowiedz się więcej o procedurze rejestracji samochodu używanego!

Krok pierwszy – zgłoszenie nabycia pojazdu

Kupiłeś samochód używany. I co dalej? Zanim go zarejestrujesz, musisz złożyć zawiadomienie o nabyciu pojazdu. Masz na to 30 dni, licząc od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży. Pamiętaj, aby pilnować terminów, bo niedopełnienie obowiązku może kosztować Cię od 200 do nawet 1000 zł kary. Gdzie zgłosić nabycie pojazdu? Dziś bez problemu zrobisz to online, przez profil zaufany. Potrzebujesz jedynie skanu umowy kupna-sprzedaży, danych osobowych zbywcy pojazdu oraz danych samochodu. Usługa jest bezpłatna, a urząd załatwia sprawę od ręki.

Krok drugi – czasowa rejestracja samochodu używanego

Nabycie zgłoszone, więc pora na rejestrację auta z drugiej ręki – na początek tymczasową, aby urząd miał czas na wyrobienie dokumentów. Potrzebujesz kilku dokumentów:

  • wniosku o rejestrację (wypełnisz go online albo osobiście w urzędzie),

  • umowy lub faktury potwierdzającej, że jesteś aktualnym właścicielem pojazdu,

  • potwierdzenia płatności (niżej znajdziesz wszystkie informacje o kosztach),

  • dotychczasowych tablic oraz dowodu rejestracyjnego, wraz z informacją o

    ważnym badaniu technicznym.

Komplet dokumentów składasz w starostwie, urzędzie miasta albo urzędzie dzielnicy zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania. Jeśli wszystkie dokumenty będą się zgadzać, otrzymasz czasową rejestrację samochodu, ważną przez 30 dni kalendarzowych.

Krok trzeci – rejestracja na stałe

Urząd zarejestruje Twoje auto w ciągu 30 dni – możesz łatwo sprawdzić, czy dokumenty są już gotowe na stronie info-car.pl. Ostatnim krokiem będzie odbiór dowodu rejestracyjnego – koniecznie zrób to, zanim rejestracja czasowa straci ważność. Zerknij też na stronę internetową urzędu i sprawdź, jakie dokumenty musisz złożyć przy odbiorze – zazwyczaj jest to pozwolenie czasowe i polisa OC. Pamiętaj, że cały proces może się wydłużyć, jeśli dostarczysz niepełną dokumentację.

Ile kosztuje rejestracja samochodu używanego?

Cennik rejestracji auta używanego jest taki sam w każdym wydziale komunikacji, niezależnie od miasta czy województwa. Najczęściej kierowcy płacą 161,50 zł, na co składa się koszt tablicy (tu: standardowej), dowodu rejestracyjnego, opłat ewidencyjnych, pozwolenia czasowego i nalepki legalizacyjnej. Więcej zapłacisz, jeśli zdecydujesz się na tablice indywidualne – wtedy łączny koszt rejestracji auta z drugiej ręki wyniesie Cię 1081,50 zł. Dodatkowo płatne jest też udzielenie pełnomocnictwa – rejestracja będzie droższa o 17 zł.

Wskazówka: jeśli kupujesz auto jako osoba fizyczna od innej osoby fizycznej, to do kosztów rejestracji samochodu używanego dolicz jeszcze podatek. Składka wynosi 2% wartości rynkowej zakupionego auta.

Od 2022 roku możesz zaoszczędzić nawet 80 zł! Jak? Jeśli dotychczasowe tablice spełnią określone wymogi, to wcale nie musisz ich wymieniać, ani tym bardziej za nie płacić. Od 1 lutego 2022 r. możesz zawnioskować o zachowanie numeru rejestracyjnego – ale tylko jeśli tablice są czytelne i zadbane, w kolorze białym z unijnymi gwiazdami. Wtedy rejestrujesz samochód używany w tym samym urzędzie miasta albo starostwie, zachowując literowy kod miejsca. Koszt obniża się wówczas do 80,5 zł.

Rodzaj opłaty

Koszt

Tablice rejestracyjne indywidualne / standardowe

1000 zł / 80 zł

Pozwolenie czasowe

13,50 zł

Dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych

66,50 zł

Opłata ewidencyjna

0,50 zł

Pełnomocnictwo

17 zł

Zarejestrujemy samochód używany za Ciebie!

Kto lubi urywać się wcześniej z pracy, żeby zdążyć załatwić sprawę w urzędzie, a potem stać w długich kolejkach? Raczej nikt. Kupując samochód używany w Carmore nie musisz martwić się o formalności. My załatwimy wszystko za Ciebie, włącznie z przerejestrowaniem pojazdu i przygotowaniem go do jazdy. Co więcej, możemy dostarczyć Ci wymarzone auto prosto pod drzwi. Zobacz nowości i wybierz wymarzone auto z niską ratą – Audi, Opel, Volvo, a może Seat?

Samochód typu SUV używany na ulicy

Używane SUV-y – czemu tak chętnie je wybieramy?

blogpost

Na czym polega leasing konsumencki na samochód? Czy warto go wziąć w 2023 roku?

blogpost

Auto na abonament jak spotify czy netflix – czy to w ogóle możliwe?

Loading...

Kontakt

E-mail: kontakt@carmore.plTelefon: +48 22 104 00 44Pn.-pt. 9:00-17:00