Formularz kontaktowy
Loading...
+48 22 104 00 44

Żółta kontrolka w samochodzie – co oznacza i co zrobić, gdy nagle się zapali? Przeczytaj!

Przeczytaj w

10 min

blogpost

Zignorować ją i jechać dalej, a może skręcić na najbliższą stację benzynową albo MOP? Czy będzie potrzebny mechanik? Te i wiele innych pytań zadają sobie kierowcy, kiedy w czasie jazdy zobaczą żółtą kontrolkę na desce rozdzielczej.

Wyjaśniamy, co oznaczają żółte kontrolki w aucie

Zapaliła Ci się żółta lampka na desce rozdzielczej? Nie panikuj – żółta ikonka w aucie to inaczej kontrolka ostrzegawcza i wcale nie musi wiązać się z awarią. System informuje Cię w ten sposób, że jest jakiś problem i warto bliżej się mu przyjrzeć. Co to może być? Najczęściej drobne usterki, z którymi poradzisz sobie sam i nie wymagają one gwałtownego zatrzymania czy pomocy specjalisty. Co więcej, mogą to być również ostrzegawcze kontrolki w samochodzie. Żółty płatek śniegu oznacza np. że jedziesz po oblodzonej powierzchni i warto zachować szczególną ostrożność. Najlepiej wtedy zwolnić i unikać gwałtownych skrętów, hamowań czy manewrów wyprzedzania.

Zimą oprócz ikonki ze śnieżynką z pewnością spotkasz się z zapaloną żółtą kontrolkę z szybą i strzałkami. System informuje Cię wtedy o włączonym ogrzewaniu przedniej lub tylnej szyby – czyli sytuacji, w której np. uruchamiasz nawiew, aby stopić przymrozek. Żółtą ikonką oznacza się też włączone światła przeciwmgielne tylne. Naturalne więc, że będzie się świecić, dopóki jej nie wyłączysz. Symbol dystrybutora paliwa oznacza natomiast, że jedziesz na rezerwie i lepiej uzupełnić paliwo. Jak widzisz, kontrolki te opisują nie tylko usterki, ale i to, na co warto zwrócić uwagę podczas jazdy. Nie panikuj, jeśli Twoje nowo zakupione auto albo samochód w leasingu pokaże żółtą ikonkę. Zobacz, natomiast, na jakie sygnały wskazywane przez nie, warto zwrócić uwagę.

Żółta kontrolka z wykrzyknikiem – co oznacza?

Weźmy najpierw pod lupę ikony, które najczęściej budzą wątpliwości – czyli te z wykrzyknikiem. Jakie możesz zobaczyć na desce rozdzielczej i co one dokładnie oznaczają? Podpowiadamy: jeśli widzisz żółtą kontrolkę trójkąta z wykrzyknikiem i strzałką, oznacza to, że jest problem z systemem ESP. Żółta lampka przypominająca kształtem oponę, z wykrzyknikiem na samym środku, to znak, że w oponach jest zbyt niskie ciśnienie. To sygnał, że warto podjechać na MOP lub stację benzynową i uzupełnić braki. Jeśli natomiast widzisz ikonkę światła z wykrzyknikiem, problem leży w światłach zewnętrznych. Wtedy najlepiej sprawdzić żarówki.

Żółta kontrolka oleju – zobacz, o czym informuje

Zapalona żółta kontrolka oleju w samochodzie ma różne przyczyny. Zazwyczaj jest to zbyt niski poziom oleju silnikowego – uzupełnij go jak najszybciej, aby nie trzeć silnika podczas jazdy. Może też oznaczać zbyt niskie ciśnienie lub awarię czujnika. Gorzej natomiast, jeśli zapali się czerwona kontrolka (zwana potocznie lampą Alladyna). Wtedy poziom oleju jest zbyt niski lub jest go zbyt mało, by kontynuować jazdę. Pamiętaj, aby w momencie zaświecenia się tej ikonki natychmiast zatrzymać się i wyłączyć silnik.

Żółta kontrolka silnika – czy jest się czym martwić?

Odpalasz samochód i widzisz, że na desce rozdzielczej pojawiła się żółta ikonka silnika CHECK ENGINE. Co wtedy? Nieważne, czy symbol świeci się ciągle, czy pulsuje. Żółty kolor kontrolki silnika w samochodzie oznacza, że system wykrył nieprawidłowości w jednym z podzespołów. Z jednej strony może to być jednorazowa awaria silnika, która naprawi się samoistnie, a ikonka zgaśnie. Z drugiej natomiast, jeśli światło nie zgaśnie, może to być problem z systemem wtrysku, przepływomierzem, świecami zapłonowymi czy przewodami (np. kiedy kuna przegryzie Ci kable pod maską).

Co zrobić, kiedy zauważysz zapaloną żółtą lampkę kontrolną z silnikiem? Nie panikuj, ale i nie ignoruj sygnału. Najlepiej, jeśli od razu umówisz się na wizytę u mechanika, by sprawdził, gdzie leży problem. Inaczej jest natomiast kiedy zauważysz czerwoną kontrolkę. Wtedy zatrzymaj się w najbliższym możliwym miejscu, nie kontynuuj jazdy i od razu wezwij mechanika.

Masz już pełną wiedzę nt. żółtych kontrolek na desce rozdzielczej. A czy wiesz, jaki samochód będzie najlepszy do miasta? Zerknij na nasz artykuł i zdobądź jeszcze więcej profesjonalnej wiedzy! ↓

blogpost

O popularności SUV-ów słów kilka

blogpost

Samochód nowy czy używany – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

blogpost

Jak wygląda rejestracja samochodu używanego? Poradnik krok po kroku

Loading...

Kontakt

E-mail: kontakt@carmore.plTelefon: +48 22 104 00 44Pn.-pt. 9:00-17:00